Pomimo tego, że tuje są roślinami bardzo prostymi w obsłudze, one także mogą zachorować. Z tego względu ważne jest ich coroczne nawożenie, dzięki któremu rośliny są nie tylko bujne i atrakcyjne, ale także silniejsze.
Jak dbać o tuje
Żywotniki zachodnie nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak to nie tak, że można całkowicie nie dbać o tuje – proszę nie rezygnować całkowicie z opieki nad nimi. Kluczowe dla wzrostu sadzonek jest ich odpowiednie podlewanie. Mówiąc „odpowiednie” mamy na myśli obfite. Tuje lubią wodę, jest im niezbędna do dobrego przyrostu. To rośliny, które dobrze znoszą warunki krajów północnych, klimaty chłodniejsze, dlatego lepiej radzą sobie z nadmiarem, niż brakiem nawodnienia. Konieczne jest również ich nawożenie – raz do roku. Można oczywiście zrobić to kilkukrotnie, za co roślina na pewno zrewanżuje się intensywnym kolorytem i szybkim wzrostem, jednak nawożenie raz do roku jest dla niej konieczne. Zwłaszcza Brabantom, ale także Szmaragdom, w pięknym przyroście pomaga coroczne ścięcie. Żywotnikiem, który ani nie wymaga, ani nie oczekuje przycinania, jest Danica. Jest to krzew, który rośnie indywidualnie, dlatego nie zaleca się kontrolowania jego rozrostu.
Dlaczego tuja moja usychać
Tuje są roślinami, które podobnie jak wszystkie inne, mogą usychać. Naszym klientom zdarza się to rzadko, niemniej jednak występują i takie sytuacje. Z jakiego powodu może dochodzić do uschnięcia tui?
Tuja w ogrodzie a pies
Częstą przyczyną uschnięcia krzewów jest niekorzystne działanie psiego moczu. Nasi czworonożni przyjaciele lubują się w podsikiwaniu niewielkich krzewów, dlatego tuje wydają się być idealnym miejscem na załatwienie takiej potrzeby. Niestety nie jest to dobre dla samych żywotników. Jeśli zaobserwują Państwo, że tuja zmienia kolor na brunatny, warto przyjrzeć się temu problemowi i sprawdzić, czy czasem nie jest ulubionym miejscem do oddawania moczu dla Państwa psa. Trwałe podlewanie psią uryną może doprowadzić do uschnięcia rośliny.
co zrobić gdy pies obsikuje tuje
Często jedynym rozwiązaniem mającym na celu skuteczną ochronę tuj przed psem jest odgrodzenie rośliny płotkiem. Z doświadczenia zarówno własnego, jak i naszych klientów wiemy, że w przypadku dostrzeżenia, że nasz pupil ulubił sobie właśnie tuje do załatwiania swych potrzeb, nie warto czekać na to, czy roślina sobie z tym poradzi. Zalecamy zadziałać bezzwłocznie i odgrodzić teren przed psem. Żywotniki nie uschną od jednorazowego, czy nawet kilkunastorazowego kontaktu z psim moczem, jednak wystawione na codzienne, regularne podtruwanie tuj uryną czworonoga, na pewno dotkliwie to odczują. Warto też upewnić się, że pies sąsiadów nie ma Państwa żywopłotu w swoim zasięgu.
Pasożyty i grzyby a tuje
Podobnie jak większości roślin, tujom również zagrażają pasożyty i grzyby. Nawożenie i podlewanie żywotników znacznie je wzmacnia, jednak nie uchroni w stu procentach. Choroby grzybowe, takie jak fytoforoza czy szara pleśń da się zwalczyć chemicznym opryskami rośliny, jednak zależne jest to od zaawansowania stanu chorobowego. Pędy z oznakami chorobowymi, pożółkłe bądź brunatne, należy usuwać nożycami. Aby zapobiec infekcjom, które mogą doprowadzić do konieczności usunięcia całej rośliny, można stosować wiosną prewencyjne opryski. W przypadku próby odratowania zajętej chorobą tui, warto także spryskać rośliny sąsiadujące.
jakie pasożyty i grzyby mogą zaatakować tuje. Czym się to objawia
Pasożytami, które najczęściej atakują żywotniki zachodnie, są miseczniki oraz mszyce. Szkodniki osiadają na pędach krzewu i można zaobserwować je gołym okiem, jednak często nie „na pierwszy rzut oka”. Warto co jakiś czas odginać gałązki tuj by sprawdzić, czy pasożyty nie ukrywają się bliżej pnia lub w mniej widocznych miejscach pomiędzy łuskami, a także od spodu. Objawem zaawansowanego żerowania pasożytów misecznika na krzewie jest czarny, lepki nalot, który odbiera roślinie zdrowy i cieszący oko wygląd. Mniej zaawansowane stadium żerowania miseczników można zaobserwować dostrzegając niewielkie kuleczki na pędach. Mogą to być osłonki jaj, z których niebawem wyklują się larwy. W przypadku ataku mszyc, krzew pokrywa się lepką wydzieliną, a na jego pędach można zaobserwować niewielkie grupy pasożytów.
jak pozbyć się pasożytów z tui
Pasożytów w tuj najłatwiej pozbyć się stosując opryski owadobójcze, które są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Można stosować je w okresie letnim, aż do końca września. Warto jednak zapobiegać osadzeniu się pasożytów na Państwa tujach, co zapewniają opryski prewencyjne. Jest to zasadne zwłaszcza, jeśli w roku poprzedzającym w Państwa ogrodzie wystąpił atak pasożytniczy na krzewy. Wiosenne zapobiegawcze opryski są w stanie zlikwidować ewentualne larwy, które przetrwały zimę.
jak pozbyć się grzybów z tui
Pozbycie się grzybów z tui w początkowym stadium chorobowym nie jest trudne. Należy wyznaczyć chore pędy i trwale je usunąć, tj. zżółknięte lub brązowiejące gałązki trzeba po prostu wyciąć. Kolejnym krokiem jest spryskanie żywotnika specjalnymi preparatami. Ważne jest także wzmacnianie rośliny w całym okresie jej największego zapotrzebowania na wodę i substancje odżywcze, czyli między wiosną a jesienią.
Dlaczego tuja zmienia kolor?
Istnieje kilka powodów, dla których tuja może zmienić kolor. Jednym z nich jest to, że nie przyjęła się na nowym miejscu po zasadzeniu. Jeśli przywożą Państwo sadzonkę tui, która w następnych tygodniach zamiast rozpocząć wzrost zaczyna żółknąć, a następnie brązowieć oznacza to, że sadzonka się nie przyjęła. Kolejnym powodem brązowienia pędów jest zbyt mała ilość wody – wołanie drzewka o częstsze podlewanie. Innymi możliwościami są ataki pasożytnicze bądź choroby rośliny. Należy jednak pamiętać, że tuje brązowieją na zimę i jest to absolutnie naturalne zjawisko. Swoją zieleń odzyskają ponownie wiosną.
Dlaczego tuja brązowieje
Brązowienie tuj na zimę jest procesem naturalnym i powtarzalnym. Typem, który utrzymuje swój kolor przez cały rok, jest tuja Szmaragd. Żywotniki mogą jednać brązowieć także z innych przyczyn, niż nadchodząca zima. Jednym z powodów jest niewystarczające nawodnienie krzewów. Jeśli roślina jest z Państwem już od jakiegoś czasu (tzn. nie zachodzi w tym wypadku podejrzenie, że powodem brązowienia jest to, że sadzonka się nie przyjęła), a jej pędy brązowieją, warto obejrzeć gałązki na wypadek ataku pasożytów bądź chorób grzybowych. Aby uniknąć tego typu problemów, konieczne jest nawożenie roślin przynajmniej raz do roku. Warto także stosować zapobiegawcze opryski krzewów.
Dlaczego tuja nie rośnie
Zatrzymanie wzrostu u tuj może być procesem naturalnym – młode żywotniki przyrastają dużo szybciej, niż kilkuletnie drzewka. Starsze krzewy rosną znacznie wolniej i nie należy szukać w tym przyczyn niewystarczającej opieki. Jeśli jednak niedawno wsadzona do gruntu sadzonka nie przyrasta pomimo podlewania, może świadczyć to o tym, że się nie przyjęła na nowym miejscu, lub ma zbyt mało wody. Proszę pamiętać, że podlewanie tuż po nasadzeniu jest dla żywotników bardzo ważne.
Jak zabezpieczyć tuje przed zimą
Zabezpieczanie tuj przed zimą nie jest konieczne w przypadku żywotników z naszej szkółki. Nie hodujemy naszych krzewów w tunelach, które stanowią osłonę przed polskim klimatem. Nasze tuje są zahartowane i bez problemu zniosą zimę bez zabezpieczenia. W przypadku krzewów hodowanych w doniczkach, można obłożyć donicę styropianem lub agrowłóknem, ale nie jest to wymagany zabieg. Nie jest też wymagane omiatanie tuj ze śniegu – rośliny z naszej szkółki naprawdę potrafią przetrwać polską zimę o własnych siłach.
Tuje a zdrowie
Zauważyliśmy, że coraz więcej osób ostatnio zadaje nam pytania dotyczące wpływu tuj na zdrowie, zwłaszcza u alergików. Postaramy się zatem rozwiać Państwa obawy. Mieszkamy w bezpośrednim sąsiedztwie naszej 7,5-hektarowej szkółki i nieustająco mamy się świetnie.
Czy tuje pylą/czy są bezpieczne dla alergików
Tuje są bezpieczne dla większości alergików, ponieważ nie pylą. Jeśli jednak ustawione są blisko drogi przejazdowej, może zbierać się na nich kurz i pył, który mimo, że same tuje nie pylą, będzie jednak wznosił się na wietrze i atakował osoby uczulone. Same w sobie krzewy jednak nie uczulają.
Czy tuja jest trująca dla ludzi?
Tuje mogą być trujące dla ludzi w przypadku spożycia ich w bardzo dużej ilości. Okryty złą sławą tujon nie jest jednak substancją, która wydziela się z krzewów i przenosi z wiatrem, by podtruwać domowników. Tujon jest substancją, która może zaszkodzić ludziom po jej spożyciu i to w bardzo dużych ilościach – zdecydowanie przekraczających nawet przypadkowe zjedzenie kilku, czy kilkunastu pędów.
Czy tuja jest trująca dla zwierząt?
Podobnie jak w przypadku ludzi, tujon może być trujący dla zwierząt jeśli zostanie spożyty w bardzo dużych ilościach. Posiadanie tui na swojej posesji nie zagraża zatem ani ludziom, ani zwierzętom. Żywotniki nie są przeznaczone do jedzenia ich, nie są jednak pod tym względem nawet interesujące dla zwierzaków, dlatego nie powinni Państwo obawiać się, że czworonożni domownicy podczas nieuwagi właścicieli zjedzą nasze krzewy, co odbije się na ich zdrowiu. Gwarantujemy, że tuje nie są kuszącym poczęstunkiem dla nikogo.