Tuje są roślinami, które nie oczekują wykwalifikowanej opieki ogrodniczej, jednak lepiej rosną objęte pielęgnacją, która jednak nie będzie dawała się we znaki ich właścicielom. Pielęgnacja tuj łączy się ściśle z ich podlewaniem – dopuszczenie do przesuszenia żywotników nigdy nie powinno mieć miejsca.
Jak dbać o tuje w donicy i w ogrodzie
Czy pielęgnacja tui w ogrodzie różni się od pielęgnacji krzewu w donicy? Niespecjalnie. W obu przypadkach istotne jest podlewanie, co przy utrzymywaniu sadzonki w doniczce może być częściej konieczne niż w przypadku tui ogrodowej. Ziemia w doniczce szybciej traci wilgoć niż ziemia ogrodowa. W obu przypadkach warto wysypać pod żywotnikiem trochę kory lub kamyczków, by stworzyć lekką warstwę ochronną dla korzeni. Zalecamy także nawożenie żywotników przynajmniej raz do roku – wiosną i latem.
Potrzeby tui a ich rodzaj
Potrzeby trzech hodowanych przez nas rodzajów tuj są do siebie mocno zbliżone. Krzewy te lubią gleby o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5), a także coroczne przycinanie. Odwdzięczają się za ten zabieg głównie Brabanty poprzez zagęszczenie pędów. Krzewy każdego podgatunku rosną równie dobrze w nieco zacienionych jak i nasłonecznionych warunkach, dobrze znoszą zimy – zwłaszcza przy zastosowaniu lekkiej izolacji korą lub kamieniami. Warto pamiętać o tym, że korzenie tuj hodowanych w doniczkach powinny zimować w swoim stałym miejscu ekspozycji – nie należy wnosić ich na zimę do domu. Korzenie roślin doniczkowych są bardziej wrażliwe na mróz, dlatego egzemplarze doniczkowe zimą warto obłożyć agrowłókniną lub stryopianową okładką.
Jak często podlewać tuje?
Usiłując odpowiedzieć na pytanie jak często podlewać tuje, trzeba wziąć pod uwagę porę roku. Tuje bowiem zwykło podlewać się latem. Polskie warunki pogodowe wiosną, jesienią i zimą dostarczają tym roślinom wystarczająco nawodnienia i wspomaganie ich wtedy nie jest konieczne.
Tuje w doniczce – podlewanie
Tuje w donicach powinno się podlewać częściej niż tuje zasadzone w ogrodzie. Ma to związek z tym, że korzenie rosnącej w donicy tui mają ograniczone miejsce rozrostu. Nie są w stanie sięgać głębiej, by samoistnie czerpać z wód gruntowych. W sytuacji hodowli tui w doniczce, jedynie człowiek może dostarczyć krzewowi odpowiedniej ilości wody. Tuje nie lubią stać w kałużach, jednak ich przelanie jest praktycznie niemożliwe, zwłaszcza gdy stoją w drenowanych doniczkach. Zagrożeniem w taki przypadku jest raczej przesuszenie niż przesadne nawodnienie roślin.
Tuje w ogrodzie – jak podlewać?
Czy tuje ogrodowe wymagają częstego podlewania? W niektórych okresach roku tak – latem, w najbardziej upalne dni konieczne jest podlanie krzewów. Należy robić to podczas mimo wszystko najniższych temperatur – wczesnym rankiem lub wieczorami. W pozostałe pory roku, od mniej więcej października do maja, tuje nie potrzebują dodatkowej wody. Ich zapotrzebowanie spełniają nawilżone ogrodowe gleby.
Czy tuje trzeba nawozić?
Tuje są roślinami o niewielkim zapotrzebowaniu pielęgnacyjnym, jednakże zaleca się nawożenie ich przynajmniej raz do roku. Efekty takich działań uwidaczniają się przede wszystkim w gęstości żywotnika, którą wzmaga coroczne podcinanie pędów (zwłaszcza w przypadku Brabantów).
W internecie można znaleźć wiele sprzecznych informacji dotyczących nawożenia tuj – nasze porady podparte są własnym, ponad 25-letnim doświadczeniem w uprawie tych roślin. W szkółce stosujemy nawożenie kilka razy do roku, a absolutne minimum jakie zalecamy naszym klientom, to jednorazowe nawożenie na wiosnę.
Czym nawozić tuje
Jeśli zastanawiają się Państwo czym nawozić tuje, chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem: w naszej szkółce od lat najlepiej egzamin zdają granulaty przeznaczone do iglaków. Wiele różnych prób wykazało, że niezbędne ilości fosforu i potasu, których żywotniki wymagają, najłatwiej i najlepiej znaleźć w gotowych użyźniaczach. Można oczywiście nawozić swoje krzewy materiałami z własnego kompostownika, jednak nasza rada brzmi: proszę nie rezygnować z granulatów. Mogą Państwo nawozić tuje z własnych kompostowników – to na pewno je wzmocni. Ale aby mieć pewność, że krzewy będą w jak najlepszej formie, warto skorzystać z preparatów stworzonych specjalnie w tym celu.
Jak wykonać nawożenie? Wystarczy rozsypać granulki pod krzewem, a następnie lekko zmieszać je z wilgotną ziemią.
Należy jednak pamiętać, że nawożenia tuj nie rozpoczyna się wcześniej niż rok od wysadzenia krzewu w ogrodzie.
Czym wzbogacać ziemię pod tujami
Żywotniki nie są wymagającymi roślinami, jednak warto wzbogacać ziemię pod tujami. Przede wszystkim zalecamy, by ziemię pod bryłę korzeniową zasadzanego krzewu zmieszać z ziemią iglakową – dzięki temu roślina lepiej się przyjmie i łatwiej będzie jej rozpocząć intensywny wzrost. W pierwszym roku od przełożenia sadzonki do gruntu, nie wzbogaca się ziemi pod tują. Warto rozsypać okład, taki jak trociny, kora czy kamienie, dzięki czemu ziemia nie odda tak łatwo cennych minerałów, z których Państwa krzew będzie mógł czerpać. Na pewno nie zaszkodzi żywotnikom podsypywanie kompostem z własnego gospodarstwa domowego, jednak mimo to zalecamy kilka razy do roku wzbogacić ziemię przeznaczonymi do tego granulkami.
Jak przyspieszyć wzrost tui
Jeśli zależy Państwu na bardzo szybkim wzroście tui, to niestety nie mamy dobrych wiadomości: ani nawożenie, ani przycinanie, ani wzmożone podlewanie nie spowoduje, że tuja szmaragdowa osiągnie więcej niż 20 cm, a tuja brabantowa więcej niż 40 cm w skali roku. Oczywiście nawożenie roślin sprzyja ich wzrostowi, jednak należy mieć świadomość, że każdy krzew rośnie własnym tempem. Zazwyczaj młode sadzonki mają większy przyrost roczny niż te kilkuletnie. Jeśli zatem potrzebują Państwo wysokich drzewek w szybkim tempie, sugerujemy odwiedzić naszą szkółkę, w której można nabyć żywotniki nawet 2-metrowe.
Do jakiej wysokości rosną tuje?
Tuje potrafią osiągnąć nawet 8 metrów wysokości. Są to krzewy bujnie się rozrastające. Przez pierwsze 10 lat tuje szmaragdowe potrafią osiągnąć 2,5 metra, z kolei brabanty, których górną granicą jest 5 metrów, po 10 latach hodowli potrafią mierzyć 3 metry. Na przyrost roczny wpływ ma wiele czynników – jednym z nich jest przycinanie, które lubią tuje brabantowe. Regularne, coroczne obfite ścinanie pędów powoduje spore zagęszczenie i wzrost u żywotników. Szybciej rosną także te krzewy, które posiadają odpowiednie nawodnienie i nawożenie.
Czym przycinać tuje?
Tuje należy przycinać przeznaczonymi do tego zajęcia narzędziami ogrodniczymi, jakimi są nożyce do cięcia żywopłotów. Ze względu na to, że w naszej szkółce mamy naprawdę wiele tuj, nigdy nie decydujemy się na ich przycinanie ręcznymi nożycami – stawiamy na sprzęt akumulatorowy, który pozwala osiągnąć pożądany efekt dużo szybciej. Niesie to ze sobą jednak pewne ryzyko – zapanowanie nad takimi nożycami, choć producenci oferują coraz lżejsze egzemplarze, może dla początkujących ogrodników stanowić pewne wyzwanie. Ważne jest, by nie przycinać tui za bardzo – należy skupiać się na gałązkach zielonych, które trzeba skrócić, a nie wyciąć. Nie warto jednak się poddawać i nawet w przypadku niekontrolowanego przycięcia niektórych pędów proszę pamiętać – przy odpowiednim nawodnieniu one szybko odrosną.
Jakie narzędzia do przycinania tuj?
Gdy staną Państwo przed wyborem narzędzi do przycinania tuj, proszę wziąć pod uwagę skalę zagęszczenia krzewów we własnym ogrodzie. Do żywopłotów i szpalerów zbudowanych z odrośniętych już żywotników, polecamy nożyce akumulatorowe. Nauka ich użytkowania nie jest trudna, a w szybki sposób można uzyskać oczekiwany efekt. Do mniejszych żywotników wystarczą zwykłe nożyce ogrodowe.
Do jakiej wysokości przycinać tuje?
Zasadniczo tuje należy przycinać do takiej wysokości, jaka odpowiada właścicielom ogrodu. W początkowej fazie wzrostu młode sadzonki potrafią przybrać do 20-40 cm rocznie. Później ten proces zwalnia, jednak nie zatrzymuje się. Kupiwszy malutką sadzonkę Szmaragdu, po kilku latach możemy mieć w ogrodzie nawet 2-metrowe drzewo, które – o ile nie zdecydujemy się go z góry ścinać – będzie nadal rosło.
Po czym poznać, że tuja się przyjęła?
Głównym wskaźnikiem przyjęcia się tui na nowym miejscu jest jej kolor. Krzewy, które zaczynają tracić intensywną barwę zieleni to żywotniki, które nie przyjęły się w danym miejscu. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy wykonać zalecane przez nas podsypanie bryły korzeniowej mieszanką ziemi ogrodowej i iglakowej, a następnie rozpocząć intensywny proces podlewania. Tak zaopiekowane krzewy powinny łatwo się przyjąć i szybko rosnąć ciesząc oczy domowników.